O dawien dawna uważa się, że najlepsze inwestycje, które niemalże zawsze przynoszą pewny zysk są inwestycję w złoto oraz nieruchomości. O ile te drugie w czasach kryzysu nie są takie pewne o tyle złoto daje dobrze trzyma się w rankingu pewniaków inwestycyjnych. Druga sprawa jest taka, że wyjście z inwestycji w przypadku złota jest dużo łatwiejsze, szybsze i mniej skomplikowane niż wyjście z inwestycji w nieruchomości. Może dlatego wiele osób w swoim portfelu inwestycyjnym ma wiele sztabek złota.

Kiedy na świecie gospodarka przeżywa poważne zawirowania inwestowanie w złoto wydaje się być najrozsądniejszym rozwiązaniem, by uniknąć problemów finansowych.  Dlatego wielu inwestorów poszukuje złota do kupienia, co sprawia, że jego cena stale rośnie, a jeśli nie rośnie to utrzymuje się na stabilnym, wysokim poziomie.

Jeśli chodzi o złoto inwestycyjne to tylko złoto, które ma próbę 999,9 nadaje się pod inwestycje. Jest to największa próba złota świadcząca o tym, że jest to prawie 100% czyste złoto. Przechowuje się je w sztabkach, które mogą mieć różną gramaturę. Bardzo rzadko zdarzają się sztabki złota jakie możemy oglądać w filmach – ciężkie, ogromne sztabki ważące kilka kilogramów. Większość inwestycyjnych sztabek złota ma dużo mniejszą gramaturę, a dla tych najmniejszych inwestorów są nawet sztabki, które mają 5 gramów.

Każda z lota sztabka certyfikowana jest zgodnie z normami międzynarodowymi przez organ ją sprzedający. Sztabki mogą pochodzić z wielu różnych miejsc na świecie jednak przyjmuje się, że większość złota, którym obraca się w Polsce pochodzi z Europy – Niemiec, Belgii, Szwajcarii, Austrii. Dla celów inwestycyjnych wykorzystuje się tylko złoto próby 999,9. A do każdej, nawet najmniejszej sztabki dostaje się certyfikat oraz potwierdzenie zakupu, które jest przydatne podczas dalszej odsprzedaży złota. Szacunki podają, że złoto podrożało w ciągu ostatnich 10 lat o ok. 450%.